Jak skorzystać z raju podatkowego?

Dodał

emiratyDla niektórych podatek dochodowych w wysokości 19 % to zbyt dużo, by lekką ręką oddać go fiskusowi. A pieniądze w kasie można zatrzymać dzięki rajowi podatkowemu. Wymaga to jednak nieco zachodu.

Mecenas z Kancelarii Prawnej Skarbiec, Robert Nogacki podpowiada, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą skorzystać z dobrodziejstw raju podatkowego.

Dochód uzyskany w Polsce i obłożony podatkiem dochodowym wynoszącym 19 % można za pośrednictwem cypryjskiej spółki (odprowadzającej 12,5 % podatku) przerzucić do przykładowego raju podatkowego, jakim są Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), gdzie opodatkowanie jest zerowe.

Warunkiem jest skorzystanie z pośrednictwa spółki na Cyprze. Musi ona udzielić polskiemu podmiotowi licencji. Nie jest to możliwe dla każdej branży – dotyczyć może mianowicie praw autorskich i patentów, znaków towarowych lub know –how w przemyśle, handlu, lub nauce.

Całe przedsięwzięcie powinno zaczynać się od spółki ulokowanej w „raju podatkowym”, gdzie przedsiębiorcy nie muszą płacić podatku dochodowego wcale, albo tylko wtedy, gdy należą do ściśle określonego typu spółek. Takim rajem są przykładowe ZEA.

Kolejnym krokiem jest wylicencjonowanie praw własności intelektualnej dla spółki cypryjskiej. Następnie ta położona na Cyprze firma dokona narzutu minimalnej marży i udzieli sublicencji polskiemu przedsiębiorstwu.

W wyniku takiego postępowania koszt podatkowy, jaki wykaże polski podmiot będzie równy opłacie licencyjnej, jaką uiścił cypryjskiej spółce. W oparciu o umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania polski fiskus pobiera podatek u źródła w wysokości 5 % od należności licencyjnej zamiast naliczanego normalnie 19 % podatku. Zyskuje się więc oszczędności rzędu 14 %. W sytuacji natomiast, gdy spółki polska i cypryjska są związane kapitałowo, da się uniknąć nawet i tej 5 % daniny. Jest jednak konieczne spełnienie przy tym dodatkowych warunków.

Stąd upraszczając – dochód z Polski przerzucany jest do Emiratów Arabskich poprzez Cypr, skutkiem czego część dochodów wraca z powrotem do kraju bez odliczenia podatku dochodowego w oparciu o ustalenia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a Polską.

Takie rozwiązanie nie przychodzi mimo wszystko „z automatu” – bez względu na najlepsze chęci polskich przedsiębiorców. Żeby było możliwe, musi zaistnieć wiarygodna przyczyna o charakterze biznesowym uzasadniająca zakup przez polską firmę licencji u spółki na Cyprze. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do klauzuli obejścia prawa podatkowego, którą zamierza wprowadzić Ministerstwo Finansów. Co również istotne – opłata licencyjna powinna mieć wysokość obliczoną na rynkowym poziomie, a podatnik powinien na żądanie organów podatkowych umieć jednoznacznie wytłumaczyć czym jest ona uzasadniona.

Zaleca się również szczególną ostrożność, jeśli stroną polską takiej transakcji  jest spółka, która jest notowana na giełdzie. Nie można dopuścić, by akcjonariusze mniejszościowi zostali przy jej przeprowadzeniu w jakiś sposób poszkodowani.

Jeden komentarz

  1. To wcale nie musi być raj podatkowy. Wystarczy wykorzystać optymalizacje w ramach UE. Wiecie, że UK ma 40 koła kwoty wolnej, 180 tysięcy dywidendy zwolnionej z podatku? Wiecie, że ZUS jest dwa razy niższy? No właśnie – tak to wygląda realnie – a przy metodzie Pawła Kurnika, zakładając spółkę z przedstawicielstwem w Polsce, optymalizujecie w 100% legalnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *