Przedsiębiorca na zwolnieniu lekarskim

Dodał

choraKobieta prowadząca działalność gospodarczą chorowała cały luty, co potwierdziła zaświadczeniem lekarskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłacił jej jednak zasiłku chorobowego za ten miesiąc. Czy powinna w związku z tym opłacić składki społeczne za luty?

Przedsiębiorca ma możliwość zmniejszyć proporcjonalnie najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za konkretny miesiąc np. ze względu na chorobę. Może też nie opłacać składek w ogóle, jeżeli niezdolność do pracy trwała cały miesiąc. Jest to dopuszczalne jednak tylko w takiej sytuacji, kiedy za czas choroby spełnione były warunki do przyznania zasiłku chorobowego.

W przypadku, kiedy osoba prowadząca działalność gospodarczą nie spełni warunków niezbędnych do przyznania zasiłku to, jeżeli nie wykonywała działalności przez dany okres ze względu na chorobową niezdolność do pracy, nie może pomniejszyć najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne o czas choroby. Nawet jeżeli niezdolność do pracy została potwierdzona zaświadczeniem lekarskim.

Tak więc we wspomnianych okolicznościach kobieta powinna zapłacić składki społeczne za miesiąc, w którym chorowała, ponieważ samo przebywanie na zwolnieniu lekarskim nie zwalnia jej z konieczności opłacenia składek społecznych za okres choroby.

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 19 (1373) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *