Cel: odliczyć od kupna auta

fuelNiemal odwieczne rozważanie dotyczące tego, jak zjeść ciastko i mieć ciastko, rozciągnąć można również na kwestię odliczenia podatku od kupna samochodu na firmę. Warto wiedzieć, że istnieje kilka możliwości na takie odliczenie. I jednocześnie warto zachować ostrożność i pilnować procedur związanych z odliczaniem VAT – w przeciwnym razie możemy otrzymać nakaz zwrotu odliczonej kwoty i dodatkowo zostać ukarani finansowo.

Zanim nastąpi w naszym życiu moment, w którym będziemy musieli sięgnąć po darmowy program do rozliczania PIT 2012 na pewno warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi odliczania podatku przy zakupie pojazdów na firmę. Nierzadko bowiem bywa tak, że posiadając niepełną wiedzę na temat tego odliczania dokonujemy błędnych decyzji, które są okupione trudnymi rozmowami z przedstawicielami fiskusa.

Przedsiębiorca chcąc odliczyć podatek przy zakupie samochodu osobowego nie może liczyć na wielkie udogodnienie finansowe. W takich przypadkach można odliczyć jedynie 60% podatku VAT zawartego w cenie pojazdu, przy czym nie może być to kwota wyższa, niż 6 tysięcy złotych. Dużo bardziej efektywny sposób odliczenia jest w przypadku zakupu samochodu dostawczego – a w praktyce najczęściej osobowego z tzw. kratką, czyli stałą przegrodą pomiędzy częścią pasażerską, a załadunkową w samochodzie. Obecna oferta takich pojazdów dla przedsiębiorców jest duża – zdecydowanie większa, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Aby jednak mieć zupełny spokój, że żaden PIT program nie wykryje nieprawidłowości w naszym rozliczeniu (ani – co bardziej prawdopodobne – złożony PIT i zapisy w nim zawarte nie spowodują podczas ewentualnej kontroli fiskusa jego poważnych zastrzeżeń) warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną opcję zakupu tzw. pick-upa. W tym przypadku jest to auto, które spełnia warunki pojazdu dostawczego, a jednocześnie może służyć całej rodzinie, jako samochód na weekend. Będąc przedsiębiorcą szuka się oszczędności niemal na każdym kroku – zakup firmowego samochodu daje sporą możliwość na zaoszczędzenie pieniędzy. Trzeba się jedynie dobrze zastanowić, jak to uczynić.

Jeden komentarz

  1. Jan napisał:

    Świetny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *