Zasiłek przedemerytalny po śmierci podopiecznego

Dodał

care2Nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych otwiera możliwość ubiegania się o przyznanie zasiłku przedemerytalnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy utracili prawo do świadczeń z powodu śmierci podopiecznego.

Z pierwszym dniem stycznia 2017r zaczynają obowiązywać przepisy ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. W praktyce oznacza to, że opiekun osoby niepełnosprawnej, który ze względu na śmierć swojego podopiecznego utracił prawo do:
-świadczenia pielęgnacyjnego bądź
-specjalnego zasiłku opiekuńczego lub
-zasiłku dla opiekuna

(przyznawanych w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych oraz ustawę o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów) może ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Takie świadczenie przysługiwać może wyłącznie po spełnieniu określonych warunków dotyczących wieku zainteresowanego oraz posiadaniu przez niego okresu zatrudnienia uprawniającego go do emerytury, który dla kobiet wynosi co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat. Dla kobiet wniosek może być rozpatrzony pozytywnie po ukończeniu minimum 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat życia.

Kolejnym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest wypełnienie wymagań związanych z posiadaniem statusu osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku.

Czynności, jakie powinna wykonać osoba zainteresowana pozyskaniem prawa do świadczenia przedemerytalnego, to złożenie do organu rentowego wniosku wraz z dowodami uzasadniającymi prawo do jego uzyskania. Mowa tu o zaświadczeniu właściwego organu potwierdzającym pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub zasiłku dla opiekuna przez okres co najmniej 365 dni, a także dokumencie potwierdzającym utratę prawa do tego świadczenia spowodowaną przez śmierć podopiecznego.

Zapisy znowelizowanej ustawy regulują jednocześnie możliwość skorzystania przez opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy podopieczni zmarli, z zasiłku dla bezrobotnych. Warunkiem podstawowym, jaki musi zostać spełniony w tym przypadku, jest fakt pobierania przez minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających datę rejestracji w urzędzie pracy świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, bądź zasiłku dla opiekuna, o ile utrata prawa do tego świadczenia nastąpiła na skutek zgonu osoby będącej podopiecznym / podopieczną.

Podstawa prawna:

Ustawa z 6 października 2016r o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. 2016, poz. 1940)

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 99 (1349) / 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *