Nie rozliczysz dojazdów do pracy, jeśli nie masz biletu okresowego

Dodał

bilet2Ustawa o PIT przewiduje odliczenie faktycznych wydatków poniesionych w związku z dojazdem do pracy. Jednak wyłącznie na podstawie okresowych biletów imiennych. Tymczasem przedsiębiorstwa komunikacji autobusowej na trasach międzymiastowych nawet na krótkich trasach nie mają takich w ofercie, a kolej dysponuje wprawdzie takimi biletami, lecz tylko na trasach o długości poniżej 240 km.

Podatnik, który pragnąłby rozliczyć dojazdy do pracy udokumentowane biletami jednorazowymi, nawet jeśli są one wystawione imiennie, nie ma takiej możliwości. Zarówno Urząd Skarbowy, jak i Izba Skarbowa są tego samego zdania. W opinii tych organów podatkowych dopuszczalne jest odliczenie wyłącznie tych wydatków, które można udokumentować przedstawiając imienny bilet okresowy. Tak wynika z zapisów w art.22, ust.11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Gdyby dopuszczalna była inna możliwość, ustawodawca niechybnie by ją wskazał.

Co mogą w takiej sytuacji zrobić osoby ponoszące wydatki znacznie przewyższające zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (rocznie jest to 1668,72 zł)? Jeśli chodzi o kolej, można próbować kupować bilety okresowe na trasy krótsze niż wspomniane wcześniej 240 km i je sumować. W przypadku jednak komunikacji autobusowej sytuacja wydaje się beznadziejna. Chyba, że zgodnie z interesem podatników ustawodawca wprowadzi zmiany dopuszczające uznanie przy rozliczeniu jednorazowego biletu imiennego.

 

 

Podstawa prawna: Ustawa w podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350 ze zmianami]

Orzecznictwo: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9.II.2017, nr 2461-IBPB-2-2.4511.1033.2016.2.AR

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Nr 35 (4434) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *