W przypadku, kiedy z jakiś przyczyn zarzucone zostało terminowe płacenie alimentów, dłużnik musi się liczyć z tym, że komornik rozpocznie ściąganie ich z wynagrodzenia i narzuci w związku z tym koszty egzekucyjne. Te dodatkowe wydatki nie są wcale małe, toteż pocieszająca staje się możliwość zastosowania się do Kodeksu postepowania cywilnego, który przewiduje umorzenie egzekucji komorniczej przy spełnieniu określonych warunków.
Kodeks postępowania cywilnego w art. 883, par. 2 instruuje, jak postępować w sytuacji, kiedy wobec dłużnika niepłacącego na czas alimentów toczy się już postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika. Jeżeli dłużnik ma zaległości spłacone, może wystąpić o umorzenie egzekucji pod warunkiem, że wpłaci depozyt na konto depozytowe Resortu Finansów, okaże potwierdzenie dokonania wpłaty, a ponadto umocuje komornika do podjęcia depozytu w sytuacji, kiedy w przyszłości nie będzie miał możliwości płacenia na bieżąco alimentów.
Wysokość depozytu, jaki należy wpłacić, zależna jest od indywidualnego obowiązku alimentacyjnego. Jest on równy sześciokrotności świadczenia miesięcznego. Jeśli więc dłużnik powinien płacić 600 złotych miesięcznie, bo taką ma zasądzoną wysokość alimentów, to depozyt w jego przypadku wyniesie 6 x 600 złotych, czyli 3 600.
Podstawa prawna: Kodeks postepowania cywilnego [Dz. U. 2014, poz. 101 ze zmianami].
Źródło: Gazeta podatkowa numer 30/2015 (1175).
Komentarze