Szansę o pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie renty wypadkowej ma wyłącznie osoba, która przedstawi komplet wymaganych dokumentów. Niezdolność do pracy i jej powiązanie z wypadkiem ustalane są przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską.
Renta wypadkowa przyznawana jest pracownikowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy. Aby można było uznać dane zdarzenie za wypadek przy pracy, muszą na to wskazywać następujące przesłanki:
-zdarzenie miało miejsce w związku z pracą
-w wyniku zdarzenia u poszkodowanego doszło do urazu bądź śmierci
-zdarzenie miało charakter nagły
–zdarzenie zostało spowodowane przez przyczynę zewnętrzną.
Jeżeli pracownik w wyniku wypadku przy pracy doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, może starać się o przyznanie renty wypadkowej. To świadczenie wypłacane z ubezpieczenia wypadkowego. Na otrzymanie renty nie ma wpływu długość okresu ubezpieczenia wypadkowego, ani też data powstania niezdolności do pracy, która została spowodowana wypadkiem przy pracy. Istotne jest natomiast przygotowanie kompletnej dokumentacji zawierającej zaświadczenie o stanie zdrowia, wywiad zawodowy, protokół powypadkowy, a także materiały pozwalające na określenie okresów składkowych i nieskładkowych oraz wysokość wynagrodzenia wykorzystywanego przy obliczaniu podstawy wymiaru renty. Brak któregokolwiek ze wspomnianych elementów, a szczególnie protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy – jest podstawą ku temu, aby organ rentowy odmówił prawa do świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego (Ustawa wypadkowa, art.22, ust.1, pkt 1).
Orzeczenia o niezdolności do pracy oraz jej związku z wypadkiem dokonuje lekarz orzecznik (I instancja) lub komisja lekarska (II instancja) – zgodnie z wytycznymi w art.16, ust.1 Ustawy wypadkowej.
W razie, gdyby organ rentowy odmówił pracownikowi prawa do świadczenia, może się on odwołać do sądu ubezpieczeń społecznych mogącego dokonywać oceny, czy konkretne zdarzenie ma znamiona wypadku przy pracy [Uchwała Sądu Najwyższego w oparciu o art.22, ust.1, pkt 1 Ustawy wypadkowej].
Podstawa prawna:
Ustawa wypadkowa (Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych) [Dz. U. 2002, nr 199 poz. 1673 ze zmianami]
Orzecznictwo:
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19.03.2014r sygn. akt I UZP 4/13
Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 79(1329)/2016
Komentarze