Co z usunięciem danych o naganie pracownika?

Dodał

Having a rubber on the end of your pencil is always handy when you make a mistake...

Informacja o karze porządkowej upomnienia powinna być usunięta z akt osobowych pracownika po roku jego nienagannej pracy. Nie może wówczas pozostać po niej żaden ślad w jego dokumentacji. Tak stanowi Kodeks pracy.

Zgodnie z zapisem w art.113 Kodeksu pracy w przypadku, gdy pracownik otrzymał karę porządkową w postaci upomnienia, a potem rok przepracował nienagannie, to wpis o upomnienie powinien zostać usunięty z jego akt osobowych. Jednak ze względu na to, że ustawodawca nie precyzuje sposobu dokonania korekty, pracodawca ma w tej kwestii pewną dowolność. Jedyne o czym musi pamiętać to fakt, że wpis musi zostać usunięty definitywnie – to znaczy nie wystarczy, że w spisie treści akt osobowych pracownika zostanie skreślona pozycja z wpisem o upomnieniu. Cały dokument musi zostać wyjęty, a w indeksie nie może pozostać po nim ślad.

Co w takim razie z numeracją pozostałych arkuszy znajdujących się w aktach?

Dokumenty w aktach osobowych powinny być poukładane chronologicznie, każdy powinien być też opatrzony numerem zgodnym ze sposobem uporządkowania. Toteż jeśli któryś z nich zostanie usunięty, numeracja pozostałych, wprowadzonych po nim, powinna zostać poprawiona, a wykaz dokumentów sporządzony ponownie, przynajmniej od pozycji z numerem, jaki został usunięty.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy [Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141]

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika [Dz. U.1996, nr 62, poz.286 ze zmianami]

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 79(1329)/2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *