15 300 zł oszczędności dla zakładających firmę

BiuroPrzedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej ma prawo do skorzystania przez dwa lata z preferencyjnych składek zusowskich. Ulga jest istotna. Różnica między normalną, a preferencyjną wynosi aż 612 zł miesięcznie.

To jednak nie wszystko. W przypadku założenia działalności w innym, niż pierwszy dzień miesiąca („wystarczy” już drugi) pozyskać można ulgę na jeszcze dodatkowy miesiąc. Wynika to z faktu, że przysługuje ona na dwadzieścia cztery miesiące, a w przypadku, gdy ten pierwszy nie był pełen, naliczenia rozpoczynają się od następnego. Tym sposobem podatnicy zyskują możliwość płacenia preferencyjnych składek przez aż dwadzieścia pięć miesięcy. Przy przeliczeniu 612 zł przez liczbę miesięcy zyskuje się oszczędności na niebagatelną sumę 15300 zł. Jest to niemało i może być potraktowane jako dobroczynny zastrzyk dla firmy.

Ulga podatkowa dotyczy stawek na ubezpieczenia społeczne, czyli rentową, emerytalną, wypadkową i chorobową. Warto zauważyć, że składka na ubezpieczenie chorobowe nie jest obligatoryjna – i to bez względu na to, czy korzysta się z ulgi, czy nie (choć dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest ją uiszczać). Przedsiębiorcy, którym przysługuje możliwość opłacania ZUS-u na preferencyjnych zasadach nie muszą ponadto płacić składek na rzecz Funduszu Pracy.

Nie dla każdego jednak możliwe jest korzystanie ze zniżkowego ZUS-u. Jest to możliwe tylko dla tych, którzy nie prowadzili własnej firmy w ciągu pięciu lat poprzedzających otwarcie aktualnej działalności. Z dobrodziejstwa płacenia niższych składek wykluczeni są także przedsiębiorcy, którzy zamierzają świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy. Dotyczy to sytuacji, kiedy byli jego pracownikami w tym samym roku, lub poprzedzającym założenie firmy oraz gdy prowadzona działalność pokrywa się z tą, jaka była wykonywana na etacie (za wyłączeniem umów cywilno – prawnych, np. umowy zlecenia).

Po upływie czasu ulgowego przedsiębiorca musi pamiętać o zgłoszeniu w ZUS-ie zmiany kodu ubezpieczenia, przechodzi wówczas na standardowy sposób naliczania podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *