O czym trzeba pamiętać przed wypełnieniem i wysłaniem formularza podatkowego przez Internet!
Przed wypełnieniem interaktywnego formularza pobranego ze strony www.e-deklaracje.gov.pl niezbędne jest pobranie i zainstalowanie aktualnej Wtyczki (plug-in) wersja 3.0.0.
lub skorzystanie z aplikacji e-Deklaracje Desktop
Wtyczka dostępna jest w zakładce „Do pobrania„.
W zakładce „Do pobrania” udostępniona jest aktualna wersja aplikacji e-Deklaracje Desktop, która umożliwia złożenie deklaracji.
Aktualne formularze interaktywne deklaracji i zeznań PIT dostępne są w zakładce „Formularze„.
Ważne!
Dokumenty w formie elektronicznej mogą składać podatnicy i płatnicy, którzy posiadają identyfikator podatkowy.
Identyfikatorem podatkowym jest:
1. Numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;
2. NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub są płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za ubezpieczonego pracownika.
Dlaczego warto złożyć deklarację drogą elektroniczną?
Dostępność usług przez Internet jest dziś standardem.
Pozwala to nie tylko ograniczyć formalności do minimum ale również gwarantuje oszczędność czasu oraz kosztów związanych z opłatami pocztowymi, czy z dotarciem do urzędu skarbowego. Wszystko za pomocą jednego narzędzia – komputera z dostępem do Internetu.
Do wysłania najpopularniejszych deklaracji nie jest też potrzebny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu. W zakładce „Formularze” kolorem czerwonym zaznaczone są deklaracje, które można złożyć bez podpisu kwalifikowanego.
Możliwe jest też składanie drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego korekty deklaracji oraz wspólnego rozliczenia się małżonków bez wymogu złożenia przez jednego z małżonków pełnomocnictwa – UPL-1.
System stworzony został w taki sposób, by podatnik mógł z niego korzystać praktycznie bez żadnego wysiłku. Jest intuicyjny, przyjazny dla użytkownika, prowadzi przez kolejne kroki wymagane przy wypełnianiu, a potem wysłaniu deklaracji. Zaletą systemu jest przejrzystość oraz to, że ma wiele przydatnych rozwiązań technicznych, m.in. rozwijane listy pól, obowiązkowe pola są oznaczone ramką i dodatkowo opisane. Ponadto program na bieżąco sprawdza poprawność wprowadzanych danych. Bezpieczeństwo przesyłanych danych zagwarantowane jest dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji. W ten sposób wyeliminowana zostaje możliwość podszycia się pod podatnika.
Nie ma też powodu martwić się, czy złożony w ten sposób formularz dotarł do urzędu – program wydaje potwierdzenie w sytuacji poprawnego przebiegu całej operacji albo wyświetli odpowiedni komunikat. Złożony poprawnie dokument elektroniczny pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). To potwierdzenie traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania, deklaracji lub informacji bezpośrednio w urzędzie skarbowym.
Chcesz wysłać deklaracje / zeznanie przez Internet? Dowiedz się jak to zrobić.
UWAGA: Przeglądarki Mozilla Firefox i Google Chrome używają domyślnie wbudowanych przeglądarek plików PDF, które niepoprawnie wyświetlają formularze interaktywne. Opis rozwiązania problemu znajduje się w dziale Pytania i odpowiedzi punkt 40 (dla przeglądarki Chrome) oraz punkt 42 (dla przeglądarki Firefox).
Formularze interaktywne dla dokumentów składanych drogą elektroniczną – Informacje ogólne.
Formularze związane z dokumentami elektronicznymi które należy złożyć w formie papierowej:
- UPL-1 – pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej
- OPL-1 – zawiadomienie o odwołaniu pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej
Do prawidłowego wysłania danych drogą elektroniczną z formularzy niezbędne jest zainstalowanie w systemie:
-
Zestaw do składania podpisu elektronicznego (czytnik i oprogramowanie) – w przypadku wysyłania formularzy podpisanych podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.
-
Program Adober Reader dostępny nieodpłatnie na stronie producenta.
Interaktywne formularze wymagają co najmniej wersji 8.1.4. -
Niezbędna do wysyłania drogą elektroniczną dokumentów podatkowych, wypełnianych w interaktywnych formularzach w formacie PDF. Więcej informacji na temat wtyczki można znaleźć w zakładce Instrukcje
W przypadku wysyłania formularzy drogą elektroniczną podpisanych podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu konieczne jest pobranie i zainstalowanie wersji 3.0.0 wtyczki lub nowszej.
Instalacja wtyczki nie jest konieczna w przypadku wysyłania formularzy wyłącznie podpisanych podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu za pomocą aplikacji e-Deklaracje Desktop.
Pytania i odpowiedzi
- 1. W jaki sposób złożyć zeznanie drogą elektroniczną?
- 2. Jakiej sytuacji dotyczy status 412?
- 3. Wypełniam formularz za rok 2012 Za który rok powinienem podać kwotę przychodu w sekcji „DANE AUTORYZUJĄCE” tak aby został on przyjęty przez system e-Deklaracje?
- 4. Co oznacza status dokumentu 414 – Weryfikacja negatywna – błąd danych autoryzujących (np. błąd w nazwisku, pierwszym imieniu, dacie urodzenia, NIP, numerze PESEL, kwocie przychodu).
- 5. Co oznacza status dokumentu 411 – „Weryfikacja negatywna – w systemie jest już złożony dokument (zeznanie) z takim Identyfikatorem podatkowym.”?
- 6. Na jakiej stronie będzie trzeba wypełnić deklarację podatkową?
- 7. Jakie dane będzie trzeba podać, żeby wysłać deklaracje przez Internet bez podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu?
- 8. W jakiej formie wysyła się PIT? Czy poprzez e-mail w formie załącznika?
- 9. Czy podatnik po kliknięciu opcji „wyślij” dostanie jakąś odpowiedź?
- 10. Czy otrzymanie numeru referencyjnego będzie oznaczało, że wypełniliśmy obowiązek podatkowy? Co będzie dowodem, że wypełniliśmy obowiązek podatkowy?
- 11. Co się stanie, jeśli podamy błędną kwotę z zeszłorocznego zeznania podatkowego?
- 12. Czy żeby mieć pewność, że spełniliśmy obowiązek podatkowy musimy iść z numerem referencyjnym do urzędu skarbowego i prosić o otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji podatkowej czy jako dowód na spełnienie obowiązku wystarczy posiadanie numeru referencyjnego?
- 13. Ile jednoczesnych wejść „wytrzyma” strona e-Deklaracje?
- 14. Czy poprzez tę platformę będzie można złożyć korektę zeznania lub deklaracji?
- 15. Czy system jest bezpieczny?
- 16. Czy nr referencyjny będzie później do czegoś przydatny?
- 17. Czy formularze wysyłamy – tak jak przy składaniu w formie tradycyjnej – do urzędu skarbowego, do którego należymy?
- 18. Czy małżonkowie mogą rozliczyć się razem?
- 19. Czy przesłanie deklaracji PIT-16A, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, VAT-7, VAT-7K, VAT-7D oraz PCC-3 i korekt w/w deklaracji oraz wniosku PIT-16 do systemu e-Deklaracje bez podpisu elektronicznego, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest odpłatne?
- 20. Gdzie mogę zwrócić się z pytaniami dotyczącymi wysyłania zeznania rocznego przez Internet?
- 21. Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a potwierdzenie otrzymam na drugi dzień, to będzie złożone w terminie?
- 22. Czy jak wyślę zeznanie 30 kwietnia o północy, a system dopiero na drugi dzień poinformuje mnie o błędzie, to niezłożenie zeznania w terminie będzie usprawiedliwione?
- 23. Czy trzeba wydrukować zeznanie, czy do celów dowodowych wystarczy zachować UPO?
- 24. Jakie oprogramowanie jest potrzebne, aby móc złożyć deklarację (zeznanie/wniosek) przez Internet?
- 25. W jaki sposób podatnik będzie identyfikowany w urzędzie tj. jakie działania będą podjęte, aby nie było sytuacji, że deklaracja (zeznanie/wniosek) została złożona drogą elektroniczną przez osobę znającą dane osobowe podatnika?
- 26. Czy złożenie PIT przez Internet wydłuży czas oczekiwania na zwrot nadpłaty?
- 27. Przy wypełnianiu PIT brakuje mojej gminy w liście gmin (mieszkam w Gdańsku). Wybieram województwo pomorskie, powiat GDAŃSKI i nie ma na liście gminy GDAŃSK.
- 28. Jak mam dołączyć załączniki do moich dokumentów?
- 29. Czy pełnomocnictwo UPL-1 dotyczy tylko upoważnień do składania zeznań bez podpisu kwalifikowanego?
- 30. Aplikacja w systemie Windows pokazuje połączenie z Internetem : nieaktywne podczas gdy wchodzę na strony za pomocą przeglądarki.
- 31. Chciałbym wydrukować/zapisać elektroniczną wersję zeznania, jak to zrobić?
- 32. Podczas instalowania aplikacji pojawił się błąd numer:xxxx.
- 33. Instalacja aplikacji w środowisku Linux na platformie 64-bitowej.
- 34. Co należy ustawić w konfiguracji Adobe Readera aby współpracował z programem e-DeklaracjeDesktop?
- 35. Nie mogę znaleźć sekcji „DANE AUTORYZUJĄCE” na formularzu, a w latach poprzednich była na ostatniej stronie.
- 36. Co to jest Identyfikator podatkowy i który powinienem zastosować?
- 37. Jak zaktualizować aplikację e-DeklaracjeDesktop w wersji starszej niż 3.0.6?
- 38. Proces wysyłania zeznania za pomocą aplikacji e-Deklaracje Desktop jest bardzo długi: nawet po 30 minutach mam wyświetlony status wysyłania… co może być tego przyczyną?
- 39. Mam problem z połączeniem szyfrowanym z usługą Web Services systemu e-Deklaracje.
- 40. Interaktywne formularze PDF nie otwierają się w przeglądarce Google Chrome.
- 41. Przypadki błędnego przesłania deklaracji składanych drogą elektroniczną do środowiska testowego systemu e-Deklaracje.
- 42. Interaktywne formularze PDF nie otwierają się w przeglądarce Firefox w wersji 19 i wyższej.
Źródło: http://www.finanse.mf.gov.pl
Komentarze