Korespondencja urzędowa zawsze do wszystkich współwłaścicieli

Dodał

23.kopertyO zmianach w wysokości opodatkowania nieruchomości należy poinformować każdego ze współwłaścicieli. Nakazuje to ustawa o podatkach i opłatach lokalnych.

Art. 3, ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. 2010, nr 95, poz. 613 ze zmianami) nakazuje, żeby w sytuacji, kiedy nieruchomość należy do większej ilości współwłaścicieli, każdy z nich otrzymał powiadomienie o zmianie kwoty podatku od nieruchomości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie rozpatrzył sprawę skarżącego podatnika będącego współwłaścicielem  domu i gruntów. Mężczyzna wspólnie z żoną posiadał dom mieszkalny o powierzchni przekraczającej 100 metrów kwadratowych oraz grunty zajmujące powierzchnię niespełna 2 tysięcy metrów kwadratowych. Nowa decyzja odnośnie wysokości podatku od nieruchomości została przesłana wyłącznie na nazwisko mężczyzny.

WSA przyznał, iż błędem ze strony organu podatkowego było doręczenie informacji tylko jednemu współwłaścicielowi. W związku z tym – nakazem sądu została uchylona decyzja odnośnie nowej wysokości podatku od nieruchomości.

Wyrok wydany 16 października 2013 roku (sygn. akt. I SA/01500/13) jest na razie nieprawomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *