Napoje energetyczne specjalnie opodatkowane

Dodał

napój

Badania medyczne wykazują, że napoje energetyczne mogą powodować choroby układu krążenia i problemy natury neuropsychologicznej. Francuski parlament nałożył specjalny podatek na napoje z dużą ilością tauryny i kofeiny, aby zniechęcić konsumentów do kupowania tego typu produktów.

W głosowaniu, które odbyło się 24 października bieżącego roku francuskie Zgromadzenie Narodowe zadecydowało o nałożeniu specjalnego podatku na napoje, które zawierają od 0,22 grama kofeiny i od 0,3 grama tauryny w 1 litrze napoju. Podatek ma wynosić 1 euro od litra.

Ustawa powstała z inicjatywy lekarza Gerarda Bapta, członka partii socjalistycznej (mającej obecnie przewagę w parlamencie francuskim). Przekonywał on już od lat o szkodliwości napojów energetycznych.

Czwartkowe głosowanie to nie pierwsze podejście francuzów do sprawy kofeiny i tauryny. Poprzednio, w 2012 roku ustawa została zaskarżona do Rady Konstytucyjnej, która ją unieważniła.

Nie wiadomo, jak tym razem potoczą się jej losy, gdyż obecnie sprzeciwia się jej opozycyjna centroprawica.

Amerykanie również zapowiadają batalię przeciwko napojom energetycznym. Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne zadeklarowało swoje poparcie dla zakazu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych napojów tego typu osobom w wieku poniżej 18 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *