Płacić podatek za remont własnego mieszkania?

RemontSpółdzielnia mieszkaniowa zwraca koszty poniesione w związku z przeprowadzonym remontem w mieszkaniu. Ministerstwo Finansów żąda zapłaty podatku od otrzymanej sumy. Sąd administracyjny się temu sprzeciwia.

Kiedy mieszkańcy bloków spółdzielczych na własną rękę dokonają prac remontowych we własnych mieszkaniach, zarząd spółdzielni zwraca im poniesione koszty. Remonty są finansowane z puli funduszu remontowego, na który każdy z członków spółdzielni dokonuje wpłaty co miesiąc.

Resort finansów traktuje zwrot wydatków poniesionych na czynności związane z remontem jako przychód i z tego względu żąda opodatkowania przyjmowanych kwot od lokatorów, którzy wykupili mieszkania. Osoby bez prawa własności mają być zwolnione z konieczności płacenia podatku – jak wynika z odpowiedzi Ministra Finansów na poselską interpelację (nr 17 606/2013).

Taka rozbieżność w traktowaniu właścicieli mieszkań i spółdzielców wynika z przesłanek ustawy o własności lokali (Dz. U. 2000r., nr 8, poz. 903), wg której właściciel zobowiązany jest ponieść koszt remontu własnego lokalu. Stąd zwrot kosztów związanych z wymianą np.: podzielników ciepła, czy okien należy traktować jako przychód, który jako taki podlega opodatkowaniu.

Zupełnie inne zdanie w tej sprawie mają sądy administracyjne – dla nich zwrot kosztów remontu nie prowadzi do przysporzenia majątkowego, więc nie wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *