Plusy dla klientów OFE

Dodał

jacek rostowskiZadaniem planowanych zmian systemu OFE jest zmniejszenie długu publicznego. Ma to umożliwić obniżenie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych.

Minister finansów, Jacek Rostowski, przekonuje, że szykująca się reorganizacja w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma doprowadzić do obniżenia długu publicznego. Taka sytuacja ma umożliwić zredukowanie stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dług publiczny zostanie obniżony o kwotę oscylującą wokół 130 mld złotych i, co istotne, ma być utrzymywany na takim poziomie. Na dłuższą metę pozwoli to na zmniejszenie podatków. Bez takiego przedsięwzięcia, wg Rostowskiego, w ogóle nie możnaby mówić o redukcji składek.

Niestety, nie wiadomo, ile przyjdzie czekać na pozytywne dla podatników efekty tych przemian w zakresie obniżenia podatków. Minister daje do zrozumienia, że na pewno nie będzie to miało miejsca w ciągu najbliższych 2 lat.

Podany do publicznej wiadomości 10 października projekt ustawy dotyczącej zmian w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych zapowiada następujące zmiany:

  • 51,5% jednostek rozrachunkowych zapisanych 3 lutego 2014 roku na rachunku każdego członka OFE
  • Opłata składki zmniejszona o połowę
  • Likwidacja minimalnej wymaganej stopy zwrotu
  • Likwidacja (docelowo) limitów inwestycyjnych oraz podwyższenie limitu zagranicznych inwestycji do trzydziestu procent
  • Możliwość przechodzenia z OFE do ZUS i z powrotem co 4 lata.
#

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *