Portugalia jako pierwsza opodatkowuje firmy energetyczne

PortugaliaPortugalskie przedsiębiorstwa produkujące energię mają być specjalnie opodatkowane. Rzekomo nie wpłynie to na cenę prądu.

Minister energii i środowiska – Jorge Moreira da Silva zapowiada wprowadzenie od przyszłego roku specjalnego podatku, który ma być nałożony w Portugalii na producentów energii. Nie wyjawił szczegółów odnośnie stawki, jednak poinformował, iż w związku z tym opodatkowaniem do kasy państwa będzie o 100 mln więcej wpływów.

Portugalski rząd zapowiedział, że ograniczy swoje koszty związane z sektorem energetycznym w kraju o niemal półtora miliarda euro. Przy czym zapewnił, że oszczędzanie nie dotknie odnawialnych źródeł energii.

Na dzień dzisiejszy Moreira da Silva nie deklaruje, czy firmy energetyczne będą w ten sposób opodatkowane tylko w 2014 roku, czy dłużej. Podkreśla natomiast, że państwo podejmie odpowiednie kroki, żeby ciężar opodatkowania przedsiębiorców  nie został przerzucony na ostatecznych konsumentów. Trwają prace nad przygotowaniem stosownych mechanizmów.

Odmienną opinię wyraził dyrektor EDP (portugalskiego giganta energetycznego) Eduardo Catroga, który przekonuje, że wzrost kosztów produkcji w branży elektrycznej nieuchronnie doprowadzi do podwyższenia rachunków dla odbiorców energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *