Wymiana kas fiskalnych nie jest konieczna

Kasa fiskalna 4Część kas fiskalnych użytkowanych przez przedsiębiorców nie jest w stanie zamieścić wszystkich informacji wymaganych przez rozporządzenie w sprawie kas. Nie trzeba ich jednak wymieniać, póki się nie zużyją.

Rozporządzenie z 14 marca 2013 w sprawie kas (Dz. U. poz 363) wchodzące w życie 1 października tego roku narzuca przedsiębiorcom  zamieszczanie na paragonie jasnych informacji zrozumiałych dla klienta. Mają zniknąć z wydruku wszelkie uogólnienia, a na żądanie może być zamieszczany na nim NIP nabywcy (żeby ułatwić wystawianie faktur uproszczonych).  Nie wyklucza się pojawiania skrótów, np.: „boczek wędz.”, byle były one  jasne dla kupującego. Tego samego rodzaju artykuły, na przykład kilka odmian pomidorów, może widnieć pod jedną nazwą, pod warunkiem, że są opodatkowane identyczną stawką podatku obrotowego (VAT).

Dla sprzedawców oznaczałoby to w niektórych przypadkach mnóstwo roboty – wprowadzenie na nowo tysięcy nieraz produktów. Poza tym stare modele kas fiskalnych nie mają funkcji umożliwiających wprowadzenie NIP-u kupującego (za wyjątkiem drukarek fiskalnych).

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy muszą kupować nowe kasy. Fiskus tego nie wymaga. Stare mogą być użytkowane aż do momentu ich zużycia. Organy skarbowe nie będą ścigały podatników za błędnie wystawione paragony – o ile błędy nie będą dotyczyły niewłaściwie naliczonych stawek podatku obrotowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *