Cash back – jak nie zainteresować nim fiskusa

Dodał

21.bankBywało, że organy skarbowe uznawały pieniądze wypłacane przez bank klientom w systemie Cash back jako przychód i żądały od nich zapłaty podatku. WSA nie zgadzają się z tym stanowiskiem – pod pewnym warunkiem.

Aby skusić klientów do swojej oferty banki przygotowują rozmaite propozycje mające wyróżnić je na tle obecnej na rynku konkurencji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ostatnio tzw. Cash back.Jest to system polegający na wypłaceniu klientowi premii za korzystanie z konkretnych usług bankowych takich, jak: płatność kartą, czy przelewem, otwarcie konta.

Organy podatkowe w stosunku do klientów jednego z banków korzystających z Cash back zażądały zapłaty podatku od kwot otrzymanych w ramach nagrody. Klienci dostawali premię po spełnieniu konkretnych warunków – czyli dokonaniu transakcji powyżej kwoty określonej w regulaminie – w danym okresie rozliczeniowym nie mogło to być więcej niż100 zł, w ciągu roku kalendarzowego nie więcej niż 750 zł.

Według fiskusa zwolnione od podatku byłoby tylko nagradzanie klienta poprzez podarowanie mu nagrody rzeczowej.

Wrocławski Wojewódzki Sąd Administracyjny nie zgodził się z opinią organu podatkowego. W swoim orzeczeniu stwierdził, że klienci, którzy korzystają z programu Cash back mogą przyjmować nagrody w postaci premii pieniężnej bez konieczności deklarowania ich w zeznaniu podatkowym, o ile otrzymana kwota nie przekroczy jednorazowo 760 zł. Należy przez to rozumieć, że bank nie jest zobligowany do wystawiania klientom druku informacji PIT – 8c.

To korzystne spojrzenie na sprawę z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania programem Cash back, zwłaszcza, że transakcje związane z wypłatą klientowi kwot większych niż 760 zł, a więc koniecznych do opodatkowania, są niezwykle rzadkie.

Decyzja wrocławskiego WSA (sygn. akt I SA/Wr 864/13) nie jest odosobniona – orzeczenia o podobnym brzmieniu wydały Wojewódzkie Sądy Administracyjne w Warszawie i Gdańsku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *