Dobrowolnie przeznaczymy 0,5 % podatku na wspólnotę wyznaniową

Dodał

1.kościółPowstaje umowa między przedstawicielami Kościoła Katolickiego, a stroną rządową w związku  z tworzeniem systemu odpisu podatkowego, dzięki któremu każdy podatnik samodzielnie będzie decydować, jaka wspólnota wyznaniowa otrzyma pół procent jego podatku.

30 października doszło do spotkania między przedstawicielstwami rządu i Kościoła Katolickiego, na którym podjęta została decyzja o likwidacji Funduszu  Kościelnego. Został on przekształcony w oparciu o specjalną umowę do systemu odpisu podatkowego. Następnie projekt ustawy trafi do sejmu. Jeśli prace legislacyjne przebiegną sprawnie, to od stycznia 2015 roku, przy składaniu zeznań podatkowych za rok 2014, podatnicy będą mieli możliwość zadeklarowania, która ze wspólnot wyznaniowych ma otrzymać 0,5 % z ich podatku. Szczegóły powstającego dokumentu mają być opracowane przez zespół, który ma zadbać, aby przekształcenie Funduszu Kościelnego było adekwatne do zaleceń konkordatowych – jak poinformował kardynał Kazimierz Nycz.

Po wprowadzeniu nowego systemu przez pierwsze trzy lata byłby on wykorzystywany w formie testowej. W przypadku, kiedy z woli podatników okazałoby się, że wspólnoty wyznaniowe otrzymują rażąco mniejsze kwoty niż obecnie, ma dojść do działań korygujących.

Kościół Katolicki ze swej strony planuje przeprowadzić kampanię informacyjną mającą naświetlić wiernym nową sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *