Liechtenstein – (podatkowy) Raj Utracony

Dodał

13.liechtenstein

Księstwo Liechtenstein włączy się do systemu automatycznej wymiany informacji. W ten sposób przestanie być przyjazny dla osób chcących unikać płacenia podatków we własnych krajach.

W ciągu ostatniej dekady media nagłaśniały sprawę banków w Liechtensteinie – przechowywały one oszczędności najbogatszych Niemców, w związku z czym niemiecki skarb państwa utracił z górą 3 mld euro. To niewielkie księstwo nie zostało dotąd członkiem UE, jednak jest stroną wielu układów i porozumień z Unią.

Już od dawna Liechtenstein był postrzegany jako ziemia obiecana dla tych, co chcą ukryć  swoje oszczędności przed organami skarbowymi. Państwa europejskie, jak również Stany Zjednoczone latami naciskały na władze w Vaduz, aby Liechtenstein przyjął wielostronną konwencję o wzajemnej administracyjnej pomocy w związku ze sprawami podatkowymi (podobnie jak zresztą w przypadku Szwajcarii, która dopiero w zeszłym miesiącu zdecydowała się złożyć podpis  na tym dokumencie).  Polska, jako jedno z 58 Państw podpisała konwencję znacznie wcześniej.

W ramach współpracy między krajami, które przestrzegają zapisów konwencji, ma dochodzić do przepływu informacji umożliwiającego organom podatkowym kontrolowanie, czy podatnicy nie ukrywają poza granicami państwa swoich dochodów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *