Odwrotne obciążenie VAT, a towar zakupiony przed 1 października

Dodał

2.stalSpoczywający na kupującym obowiązek odprowadzenia VAT (odwrotne obciążenie) w związku z handlem prętami stalowymi, czy miedzią, mimo, że wprowadzony od 1 października tego roku, nadal budzi wątpliwości.

Przedsiębiorca zajmujący się produkcją gotowych elementów z kupowanym prętów mosiężnych nie miał pewności, w jaki sposób rozliczać gotowe produkty. Jego wątpliwości budził fakt, że wytwarzane przez niego wyroby składały się po części z surowca objętego mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz częściowo z surowca rozliczanego na normalnych zasadach.

Paweł Kochowski, kierownik sandomierskiego Samodzielnego Referatu Postępowań Podatkowych w Urzędzie Skarbowym tłumaczy, że w takiej sytuacji należy wystawić fakturę na ostateczny produkt zgodnie z jego zaklasyfikowaniem do odpowiedniego kodu PKWIU. Należy przy tym posiłkować się załącznikiem nr 11 do ustawy o VAT (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.). Jeśli produkt jest wymieniany w tym miejscu, to faktura musi opiewać na wartość netto i posiadać informację o konieczności odwrotnego obciążenia. Jeżeli natomiast gotowy produkt nie jest wymieniany przez załącznik nr 11, to fakturę wystawia się na ogólnych zasadach, z wartością brutto i wyszczególnionym podatkiem VAT.

W przypadku, gdyby wytwórca używał w procesie produkcyjnym surowców zakupionych jeszcze przed 1 października, a więc zanim weszły w życie nowe przepisy, przy sprzedaży stosuje już aktualne zasady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *