Rozliczanie przez internet – bez UPO ani rusz

Dodał

workUPO jest dokumentem potwierdzającym, że druk PIT przesłany drogą elektroniczną dotarł do urzędu skarbowego oraz przeszedł pomyślnie weryfikację pod względem formalnym. Jego brak jest powodem do niepokoju.

Otrzymanie przez podatnika Urzędowego Poświadczenia Odbioru deklaracji PIT (UPO) świadczy, iż deklaracja podatkowa dotarła do fiskusa, została zweryfikowana i otrzymała status 200, czyli  procedura przetwarzania dokumentu przebiegła poprawnie.

Jeżeli deklaracja nie uzyskała statusu 200, może to oznaczać, że przy jej sporządzaniu nastąpił błąd, albo pojawił się problem z jej przesłaniem do urzędu skarbowego.

Zazwyczaj brak UPO wiąże się z obciążeniem sieci – przy nasilonym „ruchu” w oddawaniu deklaracji przez internet opóźnienie w czasie może wynosić kilka do kilkunastu godzin. Jeżeli jednak trwa ono dłużej, wypada skontrolować, czy rzeczywiście przy rozliczaniu się otrzymaliśmy numer referencyjny i czy nasz formularz wciąż czeka na potwierdzenie. Niekiedy konieczne staje się ponowne wysłanie druku – ta próba powinna zostać odrzucona, jeśli nasz formularz został wcześniej prawidłowo przesłany.

Deklaracje wysyłane drogą elektroniczną mogą uzyskiwać następujące typy statusów:

  • Status 200 – informuje, że deklaracja została złożona prawidłowo i dotarła do urzędu skarbowego. W jego konsekwencji podatnik otrzymuje dokument UPO.
  • Status 401 – wynika z negatywnej weryfikacji deklaracji i oznacza, że dokument jest niezgodny  ze schematem xsd. Jest między innymi skutkiem opuszczenia któregoś z obowiązkowych pół formularza wymaganych przy wysyłce.
  • Status 411 – oznacza brak pozytywnej weryfikacji oraz stwierdzenie faktu, że zeznanie podatkowe z takim samym identyfikatorem zostało już wcześniej przyjęte – np. : kiedy podatnik wysłał już deklarację pocztą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *