Sprzątanie za długi

Dodał

cleaningIzba Skarbowa wyjaśnia – odpracowanie długu za niezapłacony czynsz nie wiąże się z uzyskaniem przychodu, toteż nie trzeba dłużnikowi wystawiać druków PIT-11, ani PIT-8c.

Coraz częściej spotyka się sytuacje, kiedy rodziny w ciężkiej sytuacji finansowej przestają opłacać mieszkanie, lub media. Tak też było w przypadku  kobiety samotnie wychowującej troje dzieci. Z powodu utraty pracy nie była w stanie spłacić zadłużenia. Zaproponowała więc, że je odpracuje sprzątając cały budynek używając perzy tym własnych środków czystości.

Wspólnota mieszkaniowa wyraziła zgodę, jednak nie była pewna, czy nie będzie to miało wpływu na obowiązki podatkowe obu stron tej umowy. Zwróciła się zatem do Izby Skarbowej z zapytaniem, czy musi wystawiać kobiecie druk PIT-11 w związku z jej pracą na rzecz wspólnoty, albo druk PIT-8c z tytułu umorzenia czynszu. Sama uważała, że nie ma takiego obowiązku.

Dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej przyznał wspólnocie rację. Potwierdził przy tym, że spłata długów, bez względu na  sposób, w jaki się odbywa, jest obojętna podatkowo, to znaczy, że ani podatniczka nie uzyskuje przychodów, ani wspólnota mieszkaniowa nie musi wystawiać jej żadnego z formularzy, o których wspominała.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 lutego 2014 roku (IPTPB1/415-745/13-2/AP).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *