Aktywność karty zastrzeżonej

Dodał

14.4.karta płątniczaMimo, że karta została zastrzeżona, zdarza się, że nadal działa i można pobierać za jej pośrednictwem środki z konta, do którego jest przypisana. Jak to możliwe?

Mężczyzna pomyłkowo użył starej, rzekomo nieaktywnej karty przy dokonywaniu płatności. Jakież było jego zdziwienie, gdy uświadomił sobie, że mimo, iż powinna być ona nieważna, transakcja została dokonana.

Było to możliwe ze względu na rozliczenie transakcji w trybie offline.  Jest to metoda szybka, gdyż nie wymaga łączenia się  siecią z  bankiem, toteż nawet, jeżeli karta została zastrzeżona, system bankowy nie może zablokować wykonania transakcji. Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku potwierdza, że takie zdarzenia faktycznie mogą mieć miejsce. Podkreśla przy tym, że wyłącznie w transakcjach offline i w ramach ustanowionego limitu.

Warunki dokonania płatności kartą, która została zastrzeżona:

  • terminal do płatności działa w trybie offline
  • transakcja została potwierdzona zbliżeniowo
  • czip na karcie musi posiadać niewykorzystany limit wartości transakcji zbliżeniowych.

Normalnie karta, która została poprawnie zabezpieczona, posiada blokadę, która po dokonaniu kilku transakcji zbliżeniowych, żąda włożenia jej do terminala, łączenia z systemem bankowym i podania numeru PIN. W zależności od banku limit ten waha się między 3, a 10 transakcji dziennie.

Jeżeli po zastrzeżeniu karty złodziej dokonuje przy jej pomocy płatności, bank ma obowiązek zwrócić klientowi stracone pieniądze, gdyż wynika to z warunków umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *