Niektóre przychody z zagranicy wpływają na możliwość odliczenia ulgi na dzieci

Dodał

oszczędzanie2Od tego, w jakim kraju podatnik pozyskiwał przychody, zależy, czy nie straci możliwości odliczenia ulgi na dzieci. Rzecz dotyczy osób mających na wychowaniu 1 dziecko.

Podatnicy pracujący w Stanach Zjednoczonych i Belgii mają sprawę jasną – ich zagraniczne wynagrodzenie jest ujmowane w Polsce jako dochód, od którego należy odprowadzić podatek. Trzeba tylko odliczyć od niego część podatku zapłaconego już za granicą. Uzyskany dochód jest uwzględniany przy obliczaniu możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Należy pamiętać, że przy wspólnym rozliczaniu się małżonków, aby dało się skorzystać z ulgi na dziecko (przy tylko jednym będącym na wychowaniu) dochody nie mogą być wyższe niż 112 tysięcy złotych. W odniesieniu do rodzica samotnie wychowującego dziecko – jest to 56 tysięcy złotych.

Natomiast, jeśli dochody uzyskano w  Wielkiej Brytanii, lub Niemczech, są one zwolnione z podatku w naszym kraju, ale mają wpływ na stopę podatku, którą należy stosować w odniesieniu do dochodów otrzymanych w Polsce. Nie jest jednak do końca oczywiste, czy jeśli podatnik miał przychody również w naszym kraju, to ma sumować oba te źródła dochodów w celu określenia możliwości zastosowania ulgi na dziecko, czy zliczać tylko te pozyskane w kraju.

Przykład I

Podatnik zarabiający w Niemczech 55 tysięcy złotych w ciągu roku, wróciwszy do Polski zarobił dodatkowe 46 tysięcy złotych. Jego małżonka pozostająca w Polsce zarobiła tutaj  kolejne 39 tysięcy złotych. Wychowywali wspólnie 1 małoletnie dziecko. Przy połączeniu dochodów z Polski i zagranicy nie skorzystają oni z ulgi prorodzinnej, bo ich wspólny dochód przekroczy graniczne 112 tysięcy złotych:

55+46+39=140 tysięcy złotych

Przykład II

Ten sam podatnik rozliczający się wespół z małżonką, jeśli nie wliczy do przychodów swoich zarobków z zagranicy, będzie mógł skorzystać z ulgi na dziecko, bo :

46+39=85 tysięcy złotych

Czyli zmieści się w dopuszczalnym limicie.

Pojawiają się również interpretacje, które zezwalają na wliczenie do wspólnej puli również dochodów dziecka i to także tych pozyskiwanych za granicą, w kraju, z którego przychody nie podlegają w naszym kraju opodatkowaniu. Przykładowo interpretacja Ministra Finansów DD3/033/184/IMD/10/PK-1323 z 28 grudnia 2010 roku. Pojawia się zatem realna groźba, że ulgi prorodzinnej mogą pozbawić uzyskane za granicą dochody zarówno rodzica, jak i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *