Nietypowe podatki cz. 23 – Pecunia non olet

Dodał

rzymska toaleta publicznaKażdy zna powiedzenie „Pieniądz nie śmierdzi”. Mało kto jednak wie, skąd wzięło ono swój rodowód, ani jak bardzo woniejącej historii dotyczy.

Na poczatku Naszej Ery, w 76 roku po narodzeniu Chrystusa, cesarz Rzymski Wespazjan wprowadził podatek od moczu. Nałożony on został na tzw. foluszników (Fullones), którzy parali się odbieraniem uryny z miejskich latryn.

Jego podłoże nie było związane z tym, że problem zapachu był na tyle odstręczjący, że trzeba było zajmujące się nim osoby w ten sposób „ukarać”. Wręcz przeciwnie – ludzki mocz był towarem na tyle cennym, że przynosił znaczne zyski pozyskującym go osobom.

Mocz stosowano głównie w procesach związanych z wybielaniem (wbrew jego żółtemu kolorowi!) – stosowany był zarówno do prania ubrań, jak i czyszczenia… zębów. Do wywabiania plam używano mieszaniny popiołu drzewnego, glinki fulerskiej i właśnie uryny.

Mocz znajdował zastosowanie także przy garbowaniu skór ze względu na jego właściwości oczyszczające, impregnujące i zwiększające izolację termiczną.

Podatek od moczu obowiązywał w każdej z publicznych toalet działających w ramach rzymskiego „Cloaka Maxima”, czyli jednego z pierwszych na świecie kanałów ściekowych. Płacili go fullones, krórzy zlewali mocz ze zbiorników w miejskich szaletach, a następnie dostarczali do ostatecznych odbiorców przetwarzających go wedle własnej profesji.

Danina nałożona przez Wespazjana, mimo ewidentnych zysków, jakie przynosiła, budziła kontrowersje nawet wśród jego najbliższych. Syn Wespazjana – Tytus na wieść o wprowadzeniu podatku urynowego miał rzekomo odnieść się ze zdumieniem do jego odrażającego charakteru. Na co władca podniósłszy złotą monetę do nosa, wciągnął głośno powietrze i odrzekł: „Pecunia non olet – pieniądź nie śmierdzi”.

Imię Wespazjana ze zwględu na swe toaletowe związki przetrwało do dzisiaj w nazwach toalet publicznych w samych Włoszech (vespasiani), Francji (vespasiennes) , a nawet Rumunii (vespasiene).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *