Nowy image polskich banknotów Niby takie same, a jednak inne

Dodał

pieniądze2Modernizacja objęła najczęściej będące w obiegu banknoty 10, 20, 50 i 100–złotowe. Dwusetka na razie pozostaje bez zmian.

Banknoty posiadające nowe, lepsze zabezpieczenia będą sukcesywnie zastępowały te uszkodzone, lub zniszczone. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od aktualnie obowiązującego wzoru, toteż nie możemy spodziewać się większej rewolucji w portfelu. Przy bliższym kontakcie różnice stają się jednakże widoczne: pola znaku wodnego są odkryte, pojawia się też opalizująca farba i zabezpieczenie recto-verso na wyższym poziomie.

W związku z wprowadzeniem nowych banknotów trwa akcja Narodowego Banku Polskiego: „Bezpieczne pieniądze”. Jej współorganizatorem jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a partnerami Ministerstwo Finansów, Komenda Główna Policji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pierwsze banknoty weszły do obiegu już na początku kwietnia. Warto pamiętać, że ich pojawienie się nie oznacza utraty wartości dotychczas emitowanych banknotów. Stanowią one bezterminowo prawny środek płatniczy w Polsce i będą wymieniane dopiero w razie ewidentnych uszkodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *