Rewolucja odsetkowa

Dodał

7.liczenieAktualnie obowiązuje niższa stawka odsetek za zwłokę. Wynosi ona 75 procent stawki podstawowej. Resort finansów zapowiada, że w przyszłym roku stawki będą bardziej zróżnicowane.

Powodem planowanych zmian jest niedobór efektywnych, pozakarnych instrumentów prewencji finansowej w stosunku do szczególnie niewłaściwego postępowania podatnika. Zwłaszcza w odniesieniu do ściągania należności w ramach podatku VAT, akcyzowego, czy cła. Pojawiają się bowiem problemy z długotrwałością postępowania, łagodnością kar i efektywnością ich egzekwowania.

Skala stawek odsetkowych ma być dosyć rozbudowana – zostaną zróżnicowane tak, aby ich wysokość odzwierciedlała sposób postępowania podatników. Dla tych z nich, którzy zazwyczaj regularnie wywiązują się z obowiązków płatniczych przy „wpadce” nakładane będą karne odsetki w wysokości 50 procent stawki standardowej. Przy czym korekty w takim przypadku będzie należało dokonać w ciągu 6 miesięcy.

Oprócz zniżki ma się też pojawić stawka sankcyjna (dwukrotnie wyższa niż stawka podstawowa) – ma ona znaleźć zastosowanie przy motywowaniu do działania podatników uchylających się od płacenia podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, czy w przypadku długu celnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *