Ukróci się stosowanie doręczenia zastępczego

Dodał

listZgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie będzie można uznać przesyłki za doręczoną, jeśli została przesłana na nieprawidłowy adres, albo w danych osobowych wystąpiła pomyłka. Doręczenie zastępcze ma być wykorzystywane tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Jeden z sądów rejonowych zwrócił uwagę na sytuację związaną ze stosowaniem reguł doręczenia zastępczego określonych w K. p. c. (art. 139, par. 1). Przepis ten mówi, iż przesyłkę uważa się za doręczoną, jeśli została dwukrotnie awizowana, nawet jeśli nie została podjęta w terminie. Chodzi o przypadek kobiety, do której wysłano pismo z nakazem zapłaty. Pismo nie dość, że zostało wysłane na nieaktualny adres, to jeszcze na niewłaściwe, bo panieńskie nazwisko.

Sąd Najwyższy w uchwale z 16 lutego 2017 roku orzekł, że nie jest dopuszczalne przyjęcie doręczenia zastępczego, jeśli dane adresowe przesyłki są nieprawidłowe. W postępowaniu urzędowym należy wskazywać oficjalne imię i nazwisko adresata oraz aktualny adres. Podanie innych danych, w tym pseudonimu, czy nicka nie może zostać uznane za prawidłowe nawet w sytuacji, kiedy wiązałoby się to ze zidentyfikowaniem adresata.

 

Podstawa prawna: Kodeks postępowania cywilnego [Dz. U. 1964, nr 43, poz. 296 ze zmianami]

Orzecznictwo: Uchwała SN z 16.02.2017 sygn. akt III CZP 105/16.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Nr 35 (4434) / 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *