VAT w transakcji łańcuchowej

PodatkiKlient zamawia towar w jednym z zagranicznych sklepów. W dodatku – przez pośrednika. Ten natomiast zleca jego wykonanie do fabryki. Fabryka, z kolei, gotowy produkt dostarcza od razu do odbiorcy ostatecznego. To jest transakcja łańcuchowa. Jak wygląda sytuacja z podatkiem w jej przypadku?

Miejsce konieczności opłacenia podatku (to zależy, gdzie np. program PIT 2013 ma zawierać ten zapis) jest ustalane w powyższych przypadkach biorąc pod uwagę podmiot organizujący transport. Weźmy pod uwagę hipotetyczną sytuację: nabywca z naszego kraju dokonał zamówienia towaru o niewielkim obszarze występowania u pośrednika, który z kolei kupuje go u kontrahenta z innego kraju. Towar zostanie więc przewieziony bezpośrednio do nabywcy, choć de facto dojdzie do dwóch jego dostaw. Miejsce wspomnianego świadczenia podatku jest w takiej sytuacji uzależnione od tego, kto ponosi odpowiedzialność za transport danego towaru.

Niejedna to w prawie sytuacja swoistej fikcji prawnej – fizycznie towar jest przewożony raz, prawnie dzieje się to nawet kilka razy. Przy przygotowywaniu rozliczenia z fiskusem dotyczącego powyższej sytuacji warto sięgnąć po darmowy program do rozliczania PIT, choć i tak należy wiedzieć, jaka sytuacja prawna dotyczy naszego przypadku.

Do końca marca bieżącego roku nabywca był zobowiązany dokonać udowodnienia pewnego stanu prawnego w ściśle określonej sytuacji: gdy towar jest transportowany, lub wysyłany przez swojego nabywcę, to przyjmuje się że towar jest przyporządkowany także dostawie dokonanej przez tego nabywcę. Inaczej stanie się w przypadku udowodnienia przez nabywcę, że transport lub wysyłka powinny być przyporządkowane jego dostawie. Od 1 kwietnia przepisy te zmieniły się na korzyść nas, podatników. Teraz już niczego nie trzeba udowadniać, wystarczy odpowiedni zapis w umowie.

Transakcja łańcuchowa to rzeczywistość dość skomplikowana pod względem prawnym, a w szczególności podatkowym. Na szczęście również i w niej przepisy powoli zmieniane są na naszą korzyść. Miejmy nadzieję, że to nie jedyny przykład udogodnień prawnych, jakie są dla nas przygotowywane na przyszły rok podatkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *