Dowody ze sprawy karnej wykorzystane w sprawie podatkowej

Dodał

 

sala sądowaOstatnio często spotykane są sprawy podatkowe będące konsekwencjami spraw karnych. W takich przypadkach Urząd Skarbowy wykorzystuje często materiały zebrane w innych postępowaniach.

Postępowanie w sprawie karnej związane jest z gromadzeniem materiału dowodowego mającego naświetlić okoliczności związane z naruszeniem prawa. Zbierane są zeznania świadków, opinie biegłych oraz wyjaśnienia podejrzanych. W oparciu o zgromadzone dowody formułuje się akt oskarżenia.

W sytuacji, gdy sprawa podatkowa jest następstwem karnej, bywa, że organ skarbowy korzysta  z dokumentacji przygotowanej w trakcie śledztwa. Taki sposób działania jest możliwy w oparciu o  art. 181 ordynacji podatkowej (Dz. U. 2012, poz. 749 ze zmianami), który przewiduje, iż w postępowaniu podatkowym jako dowody mogą być wykorzystane również materiały zebrane w postępowaniu karnym.

Zdarza się, że organ podatkowy idzie o krok dalej – i nie prowadzi w ogóle samodzielnie żadnego dowodu. Nawet, jeśli wnioskuje o to strona.

Takie ekspresowe tempo prowadzenia sprawy wydaje się być zbyt spłycone. Akta sprawy podatkowej powinny  być wzbogacone o dokumenty dowodowe mające obiektywną wartość niezależnie od rodzaju postępowania, w jaki m zostały zebrane. Jednak w postępowaniu podatkowym należałoby powtórzyć przynajmniej niektóre czynności – zwłaszcza powołać po raz kolejny biegłych, czy przesłuchać świadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *