FACTA: amerykański fiskus będzie wiedzieć o lokacie założonej w Polsce

Dodał

usaTrwają rozmowy w sprawie podpisania przez Polskę amerykańskiej ustawy FACTA z 2010 roku o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych. Rzecznik praw obywatelskich ostrzega – umowa może stanowić naruszenie polskiej konstytucji.

Jeżeli podpiszemy umowę FACTA, będzie się to wiązało ze zgodą na przekazywanie informacji o lokatach zakładanych przez Polaków wracających do kraju ze Stanów Zjednoczonych po pobycie dłuższym niż 183 dni. Fakt przebywania w Ameryce będzie musiał być zgłoszony do banku. Ten powiadomi polskie organy skarbowe, a one na mocy umowy przekażą wiadomość do swego amerykańskiego odpowiednika. Przyczyną takiego działania jest dążenie ku temu, aby osoby, które uzyskały dochód w USA, opodatkowały go w całości w tym kraju.

Profesor Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich zauważa, że podpisanie umowy tego typu może doprowadzić do sytuacji, gdy naruszone zostanie konstytucyjne prawo do ochrony prywatności polskiego obywatela, z którym nierozerwalnie wiąże się ochrona tajemnicy związanej z  sytuacją majątkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *