Niepełnosprawni z orzeczoną grupą o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności oraz osoby posiadające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną mogą odliczyć od uzyskanego dochodu wydatki na cele związane z rehabilitacją, w tym również dojazd do placówek leczniczych, w których prowadzona była rehabilitacja.
Warunki przyznania ulgi rehabilitacyjnej określa art. 26, ust. 1, pkt 6 ustawy o PIT (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zm.) – mówi on, że dozwolone jest odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz cele mające ułatwić codzienną egzystencję osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.
Uprawnione do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej są osoby niepełnosprawne z aktualnym orzeczeniem o umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadające decyzje o przyznaniu renty w związku z całkowitą, lub częściowa niezdolnością do pracy, renty szkoleniowej oraz orzeczenie o niepełnosprawności dla osoby, która nie ma skończonych 16 lat.
Odliczyć można od dochodu uzyskanego w bieżącym roku wydatki poniesione w związku z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym oraz leczenie m prowadzonym przez zakłady: lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej, opiekuńczo – rehabilitacyjnej. Da się odliczyć jeszcze koszty przejazdów odbytych w związku z leczeniem. Mogą to być przejazdy środkami komunikacji publicznej, karetką transportu sanitarnego, ale też prywatnym samochodem. Przy czym nie są niezbędne faktury za paliwo. Wystarczy przeliczenie pokonanych kilometrów i informacja na temat typu i marki posiadanego, lub użyczonego pojazdu, a w przypadku transportu publicznego – zakupiony bilet. Najważniejsze, by posiadać rachunek lub fakturę za odbyty turnus rehabilitacyjny.
Osoby niepełnosprawne, dla których dostosowano lokal mieszkalny na potrzeby codziennego życia również mogą skorzystać z ulgi. Poniesione koszty powinny jednak dokumentować. W sytuacji, kiedy przeróbek nie dokonywała firma, lecz znajomy fachowiec nieprowadzący działalności gospodarczej, starczy jego pisemne oświadczenie, iż przyjął zapłatę za świadczoną usługę.
Komentarze