Niedozwolone rozliczanie się z małżonkiem

Dodał

Balancing The AccountPrzedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem od  przychodów ewidencjonowanych nie mają możliwości rozliczać się ze współmałżonkiem, ani samotnie wychowywanym dzieckiem. W niektórych okolicznościach mogą skorzystać natomiast z ulgi na dzieci.

Na ryczałt mogą zdecydować się przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osiągające  przychody z najmu prywatnego. Taki sposób opodatkowania wyklucza skorzystanie z najbardziej popularnych ulg przy rocznym rozliczeniu podatkowym, czyli wspólnego rozliczania się małżonków, albo ze samotnie wychowywanym dzieckiem. Ryczałtowcy nie mogą też korzystać z ulgi na dzieci – za wyjątkiem sytuacji, gdy przedsiębiorca osiąga jeszcze dochody  z innego źródła  (jak choćby etat). W tej kwestii nie ma żadnego znaczenia, czy przedsiębiorca zawiesił w ciągu roku działalność, czy też nie.

Na pocieszenie zostają natomiast ulgi: rehabilitacyjna i dla osób uzyskujących przychody poza granicami kraju, które gwarantuje ustawa o PIT (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350 ze zmianami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *