Wydatki na paliwo kupione w dni wolne od pracy też mieszczą się w kosztach

Dodał

25.paliwoMinisterstwo Finansów dementuje pogłoski o podważaniu zasadności wliczania wydatków na paliwo kupowane w czasie weekendu do kosztów podatkowych.

Wzmianki w mediach n a temat nasilonych kontroli w firmach pod kątem wydatków ponoszonych na zakup paliwa ze szczególnym uwzględnieniem dni świątecznych i powszednich okazały się dalekie od prawdy. Resort Finansów zdecydowanie zaprzecza, by takowe kontrole skarbowe w ogóle miały miejsce. Rzecznik prasowy MF – Wiesława Dróżdż podkreśla jednocześnie, że wydatki na paliwo kupowane w weekend, jak i dni powszednie rozlicza się tak samo. Są one wliczane do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli tylko spełniają kryteria odnoszące się do kosztów podatkowych. Określa je mianowicie art. 15, ust. 1 ustawy o CIT (Dz. U. 2011, nr 74, poz. 397 ze zmianami) oraz art. 22, ust. 1 ustawy o PIT (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zmianami). Najważniejszą cechą wydatku pozwalającą uznać go za koszt podatkowy jest cel, w którym go poniesiono – musi on służyć osiągnięciu przychodów, bądź zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

Wykluczenie w tej dziedzinie podlegają koszty wymienione w  art. 16, ust. 1 ustawy o CIT i w art. 23, ust. 1 ustawy o PIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *