Kupno, naprawa i sprzedaż samochodów to już działalność gospodarcza

Dodał

6.autoJeśli podatnik kupuje auta w celu wyremontowania ich i następnie sprzedaży musi liczyć się z tym, że fiskus uzna jego poczynania za działalność gospodarczą. NSA w grudniowym wyroku również orzekł, że kobieta kupująca samochody za granicą, która sprzedawała je potem w Polsce (po wyremontowaniu ich przez jej syna) jest zobowiązana do zapłaty podatku od przychodów z działalności gospodarczej o charakterze pozarolniczym.

Wspomniana kobieta pracowała na etacie, a otrzymywane z tego tytułu zarobki rozliczała na deklaracjach PIT – 37. Pracownicy urzędu skarbowego zauważyli jednak nieprawidłowości w jej rozliczeniach za lata 2005 i 2007. Przeprowadzili więc w związku z tym kontrolę. Okazało się, że w budzącym wątpliwości okresie oraz innych latach, nabywała za zachodnią granicą samochody wymagające remontu. Jej syn zajmował się ich naprawą. W badanych latach sprowadziła w sumie 6 aut:  2 volkswageny, forda, seata, mmc smarta i citroena, które następnie sprzedała.

Według fiskusa uzyskiwała zatem dochody z niezarejestrowanej pozarolniczej działalności gospodarczej, co potwierdzili świadkowie. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ podatkowy ustalił, iż przychody w związku z tym uzyskane przez kobietę wynosiły odpowiednio 25 tysięcy za 2005 i 20 tysięcy złotych za 2007 rok. Od uzyskanych kwot naczelnik US nakazał zapłatę podatku.

Podatniczka odwoływała się do Izby Skarbowej od jego decyzji tłumacząc się przy tym, że auta były kupowane na potrzeby jej i jej najbliższej rodziny, przy czym według niej suma kosztów napraw i cen zakupu samochodów nieraz była wyższa niż cena ich sprzedaży, więc o działalności zarobkowej nie może być mowy.

Dyrektor IS częściowo uznał jej wyjaśnienia. Zlecił przeprowadzenie następnego postępowania wyjaśniającego odnośnie poniesionych przez nią kosztów. Ostatecznie obniżył kwotę uzyskanego przez nią dochodu i analogicznie należnego podatku.

Jako, że kobieta nadal nie zgadzała się z ustaleniami organów, zwróciła się do sądu. Jednak zarówno opolski WSA, jak i NSA orzekły, iż zakup w takiej ilości przez kobietę samochodów, a następnie ich sprzedaż, są ewidentnie czynnościami pozwalającymi na zakwalifikowanie ich do pozarolniczej działalności gospodarczych.

Wyroki NSA z 19 grudnia w 2013 (sygn..II FSK, II FSK 2965/11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *