Jak rozliczyć wydatki związane z użytkowaniem auta przez zleceniobiorcę?

Dodał

kołoWydatki poniesione ze względu na użytkowanie samochodu przez pracowników firmy można wliczyć w koszty. Co jednak w sytuacji, kiedy pojazd wykorzystywany jest przez kogoś, kto nie jest pracownikiem?

Ustawa o CIT w art. 15 zezwala na zaliczenie wydatków dotyczących użytkowania  samochodu, jeżeli istnieje bezpośrednia zależność przyczynowo – skutkowa między poniesionymi wydatkami, a osiąganymi przez  przedsiębiorstwo przychodami. I nie ma tu znaczenia, czy za kierownicą auta zasiada pracownik, czy osoba zatrudniona na podstawie umowy – zlecenia, bądź umowy o dzieło.

Najistotniejsze dla rozliczenia poniesionych wydatków jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Należy bowiem udowodnić, że samochód wykorzystywany jest wyłącznie w celach związanych ze zleceniem. Gdyby jednak zleceniobiorca użytkował samochód będący własnością firmy w celach innych niż związane z działalnością firmy (przykładowo będzie dojeżdżał nim do pracy), to dojdzie u niego do powstania przychodu, który powinien być opodatkowany, a płatnik (przedsiębiorca) winien odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy.

Podstawa prawna:
Ustawa o podatku dochodowym [Dz. U. 2014, poz. 851 ze zm.]
Ustawa o rachunkowości [Dz. U. 2013, poz. 330 ze zm.]

Źródło: DZIENNIK GAZETA PRAWNA nr 222 (3863) / 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *