Ulga internetowa – nie dla wszystkich

Dodał

8.internetZmiany w PIT, jakie weszły w życie z 1 stycznia 2014 roku dotknęły między innymi podatników chcących skorzystać z ulgi internetowej. Teraz będą mogli się z niej cieszyć tylko ci, którzy nie mieli okazji z niej skorzystać w latach poprzednich. Ulga według nowych przepisów przysługuje na okres dwóch następujących po sobie lat podatkowych.

Limit odliczenia wynosi nadal 760 zł, a wielkość wydatków potwierdzona być musi poprzez faktury.

Przepis przejściowy – art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) (Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350 ze zmianami) pozwala skorzystać z ulgi internetowej także osobom, które w deklaracjach za rok 2012 robiły to po raz pierwszy. W takiej sytuacji rozliczenie ulgi internetowej jest ich drugim i ostatnim razem, kiedy mogą to zrobić.

Natomiast podatnicy, którzy dopiero w bieżącym rozliczeniu po raz pierwszy skorzystają z ulgi na internet, będą mogli to robić jeszcze przy wypełnianiu deklaracji za 2014 rok.

Forma zapisu przejściowego nie jest jednak satysfakcjonująca dla wszystkich. Przykładowo  – podatnik, który skorzystał z ulgi tylko raz, w 2010 roku, a potem z jakiś przyczyn nie mógł tego robić w kolejnych latach (nie było go w kraju, lub nie uzyskiwał przychodów), to w rozliczeniu za 2013 już nie będzie mógł skorzystać z ulgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *