Rozliczenie roczne, a nie tylko za okres nauki

Dodał

Businesswoman consulting a partnerRodzice absolwentów studiów byliby zainteresowani wykorzystaniem ulgi prorodzinnej za okres, w którym dzieci jeszcze kontynuowały naukę, a nie rozpoczęły jeszcze pracy. Tymczasem fiskus stawia sprawę jasno – nie ma takiej możliwości, jeśli dochód dziecka w podjętej po studiach pracy przekroczy 3089 zł. Co innego, gdy młody pracownik jest jeszcze niepełnoletni.

W przypadku, jeżeli świeżo upieczony absolwent studiów podejmie pracę i w danym roku podatkowym uzyska wynagrodzenie w wysokości przekraczającej limit dopuszczający do skorzystania z ulgi prorodzinnej, rodzice tracą prawo do odliczenia ulgi zgodnie z zapisem w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 ze zm.). Nie ma znaczenia, że dziecko podczas nauki pozostawało na utrzymaniu rodziców – podczas rozliczenia należy brać pod uwagę cały rok, a skoro absolwent zarobił więcej niż to dopuszczalne dla zachowania ulgi – rodzice tracą ją.

Inaczej rzecz się ma w sytuacji, gdy weźmie się pod uwagę przychody uzyskane przez ucznia, lub studenta z pracy wakacyjnej, jeśli ten nie osiągnął jeszcze pełnoletniości. Nawet gdyby przekroczyły one pułap 3089 złotych, to nie powoduje to u jego rodziców utraty prawa do odliczenia ulgi, gdyż zapis  w art. 27 i art. 30b updof znajduje zastosowanie tylko i wyłącznie w przypadku dzieci pełnoletnich będących na utrzymaniu rodziców do 25 roku życia i kontynuujących naukę.

Źródło: MONITOR księgowego nr 7(251), 2014, http://www.pit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *