Jaki adres na fakturze?

Dodał

14.fvBez względu na to, czy FV wystawia podatnik VAT, czy też podmiot, który nim nie jest, na fakturze powinien znajdować się adres, pod którym prowadzona jest działalność gospodarcza oraz adres nabywcy.

Niezbędne dane, które zawiera faktura, to:

  •    imię i nazwisko, lub nazwa podatnika oraz jego adres
  •    imię i nazwisko, lub nazwa nabywcy towarów i usług oraz jego adres

Wynika to z zapisu ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zmianami).

W odniesieniu do faktur wystawianych przez przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT, jak i tych składających zgłoszenie VAT-R, podany adres powinien dotyczyć faktycznego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, a nie miejsca zamieszkania właściciela firmy.

Taka konieczność wynika z faktu, że nie każdy przedsiębiorca mający prawo wystawiania FV składa druk VAT-R. Poza tym, nawet ci, którzy go składają, robią to co do zasady w urzędzie skarbowym stosownym do miejsca wykonywania działalności gospodarczej.

Z interpretacji indywidualnej dyrektora warszawskiej Izby Skarbowej z 12 września 2013 roku (sygn. IPPP 2/443-717/13-3/MM) wynika, że przez wzgląd na odrębność finansową, organizacyjną i funkcjonalną każdego z miejsc wykonywanej działalności, faktury wystawiane w każdym z miejsc prowadzenia działalności powinny zawierać adres tego właśnie punktu, a nie adres głównej siedziby firmy, czy zamieszkania jej właściciela.

Wyjątkowa sytuacja ma miejsce wówczas, gdy działalność opodatkowana VAT  prowadzona jest na obszarze podlegającym terytorialnie większej ilości urzędów skarbowych. Wtedy na fakturze powinien znaleźć się adres zamieszkania podatnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *