Ostatni dzwonek na zapłatę podatku od nieruchomości

Dodał

dzwonek15 marca upływa termin zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości. Muszą o tym pamiętać  wszyscy oprócz podatników, którym gmina nie dostarczyła decyzji na czas.

Podatek od nieruchomości należy uiszczać w całości, lub 4 podzielonych ratach płatnych odpowiednio: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeśli 15 dzień miesiąca przypada w dniu wolnym od pracy (jak to ma miejsce w marcu tego roku) termin płatności przesuwa się na następny dzień roboczy.

W sytuacji, kiedy gmina nie wywiąże się z dostarczenia decyzji z należytym wyprzedzeniem (14 dni przed ostatecznym terminem wpłaty) podatnik nie ma obowiązku wpłacenia podatku zgodnie z ustawowym terminem, lecz przysługuje mu  na to 14 dni od daty otrzymania decyzji, jak to gwarantuje ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997, nr 137, poz. 926 ze zmianami).

Wspomniane regulacje odnoszą się do właścicieli nieruchomości. W przypadku osób posiadających spółdzielcze prawo do lokalu nie ma obowiązku, żeby  płaciły one indywidualnie podatek dla samorządów.  Robi to za nie spółdzielnia, która jest właścicielem lokalu, uiszczając comiesięczne opłaty administracyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *