„Pod górkę” z jednym procentem

Dodał

odsetkiOsoby wykluczone cyfrowo będą miały problem z podatkowym rozliczeniem się, jeśli przejdzie ministerialny projekt e-deklaracji. Stracić mogą na tym organizacje pożytku publicznego – przekazanie 1 % będzie wymagało od nich więcej zachodu, niż do tej pory.

Resort Finansów planuje od 1 stycznia przyszłego roku uruchomienie nowego systemu. Firmy, które zatrudniają powyżej pięciu osób będą rozliczać się ze skarbówką wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Jeżeli chodzi zaś o podatnika będącego osobą fizyczną, to urząd skarbowy przygotuje za niego wstępne e-zeznanie podatkowe na specjalnym portalu. Tam, korzystając z indywidualnego loginu i hasła podatnik będzie mógł sprawdzić, czy jest ono poprawnie uzupełnione i ewentualnie wpisze ulgi i zwolnienia, do jakich ma prawo. W ten sam sposób będzie należało zamieścić informację o organizacji pożytku publicznego, na której rzecz podatnik chce przekazać 1 procent swojej daniny.

Ten sposób złożenia deklaracji może znacznie utrudnić pozyskiwanie wpływów przez OPP, gdyż osobom wykluczonym cyfrowo, a także takim, które nie będą miały żadnych ulg do odpisania, zwyczajnie nie będzie się chciało  zadać sobie trudu, by tego dokonać, jak przestrzega Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *