W gorączce olimpijskich zmagań nie ma czasu na rozważania na temat emerytury. Jest to jednak zagadnienie istotne dla sportowców, dla których jest to kwestia zabezpieczenia na późniejsze lata.
Ustawa o sporcie (Dz. U. 2010, nr 127, poz. 857 ze zmianami) w art. 36 gwarantuje medalistom emeryturę olimpijską. Wysokość świadczenia to około 2500 zł netto. Warunkiem jego otrzymania jest:
- Złożenie wniosku przez zainteresowanego
- Ukończonych 40 lat życia
- Zakończona czynna kariera sportowa
- Obywatelstwo polskie
- Miejsce zamieszkania na obszarze Unii Europejskiej, lub w państwie należącym do EFTA
- Brak prawomocnego wyroku skazującego za umyślnie popełnione przestępstwo
Emerytura olimpijska jest świadczeniem opodatkowanym. W przeciwieństwie do premii, jakie sportowcy otrzymują od związków i sportowych federacji, bądź sponsorów z sektora prywatnego. Jak informuje Jacek Trusiński (kancelaria Pałucki Trusiński Prawo i Podatki) zwolnione z podatku są również nagrody, które wypłacają komitety olimpijskie (polski i międzynarodowy).
W trakcie igrzysk w Soczi premie od POKl (Polski Komitet Olimpijski) wynoszą 120 tysięcy złotych za złoty medal, 80 tysięcy za srebrny i 50 tysięcy za brązowy. To niższe kwoty niż mogli otrzymać olimpijczycy za sukcesy w Vancouver, kiedy to za złoto premia wynosiła 250 tysięcy złotych. Przy miejscach zajmowanych drużynowo premie są jeszcze niższe, odpowiednio: 90, 60 i 37,5 tysiąca złotych.
Zwolnienie z opodatkowania premii zapewnia zapis w art. 21, ust. 1, pkt 40a ustawy o PIT (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zmianami) . Dotyczy on zarówno olimpijczyków, jak i paraolimpijczyków.
Komentarze