Od czego zależy wysokość zasiłku rodzicielskiego?

Dodał

daddy2Na wysokość zasiłku rodzicielskiego wpływa wysokość  wynagrodzenia pracownika w ostatnich 12 miesiącach zatrudnienia poprzedzających moment przejścia na urlop rodzicielski. Jeśli ktoś pracował krócej niż rok, pod uwagę brane są pełne kalendarzowe miesiące odprowadzania składek.

Podstawę dla obliczania kwoty zasiłku rodzicielskiego stanowi  średnia liczona z ostatnich 12 pensji pobieranych w okresie poprzedzającym termin, w którym rodzic rozpoczął korzystanie z urlopu macierzyńskiego. W przypadku, kiedy czas zatrudnienia byłby krótszy niż rok, wykorzystuje się przy obliczeniach pełne miesiące kalendarzowe, w trakcie których pracodawca wypłacał pracownikowi wynagrodzenie i odprowadzał składki na ubezpieczenie.

Przyznany na opiekę nad dzieckiem urlop rodzicielski matka i ojciec mogą podzielić między siebie. W sumie może on składać się  najwyżej z 3 części (np. najpierw wykorzystuje część matka, potem ojciec, a później znów matka). Co istotne przy podziale urlopu, to fakt, że każda z części musi być wielokrotnością tygodnia, a do tego nie krótsza niż dwa miesiące.

Chęć skorzystania z rodzicielskiego urlopu powinna być zgłoszona pracodawcy z odpowiednim wyprzedzeniem. Przepisy mówią o obowiązkowych 14 dniach. Jeśli wnioskodawca nie zachowa nakazanego marginesu czasowego, pracodawca może się zgodzić na jego udzielenie, ale zależy to wyłącznie od jego dobrej woli. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej więc trzymać się nakazanych terminów.

Podstawa prawna:
-Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa [Dz. U. 2014, poz. 159] – art. 29, ust. 5, art. 29a.
-Kodeks pracy [Dz. U. 2014, poz. 1502] –art. 1821a.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 12/2015 (3905).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *