Jeśli sfinansowanie szczepień ochronnych dla zatrudnionych przez firmę pracowników nie jest jej obowiązkiem, a wynika z własnej inicjatywy, można poniesione w związku z tym wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych, a wartość szczepień potraktować jak inne dochody pracowników wynikające z umowy o pracę i odprowadzić od nich zaliczkę na poczet podatku dochodowego.
Przedsiębiorstwo konsultingowe zatrudnia pracowników biurowych. Co roku w sezonie zimowym znaczna ich część zapada na grypę, co powoduje obniżenie efektywności firmy. W związku z tym tej jesieni postanowiono, że pracodawca sfinansuje szczepienia ochronne dla pracowników. Wynika to z jego inicjatywy, żaden z przepisów prawa go do tego nie obliguje.
Koszty poniesione na szczepienie spełniają definicję kosztów uzyskania przychodów narzuconą przez ustawę o pdof w art. 22, ust. 1 i ustawę o pdop w art. 15, ust. 1. Należą one do wydatków z kategorii kosztów pracowniczych powiązanych jednoznacznie z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Dla pracownika wartość szczepienia uznaje się za przychód wynikający ze stosunku pracy i należy odprowadzić od niej zaliczkę na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dokonano szczepienia.
Źródło: Gazeta Podatkowa 77/1327/2016
Podstawa prawna:
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (o pdof) [Dz. U. 1991, nr 80, poz. 350 ze zmianami]
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (o pdop) [Dz. U. 1992 nr 21 poz. 86 ze zmianami]
Komentarze