75% podatku? To możliwe!

wykresSpokojnie, na szczęście to nie nowy zamiar Ministerstwa Finansów dotyczący wszystkich obywateli, a jedynie wyjątkowo drakońska stawka podatku wobec osób, które chciały uniknąć płacenia podatku w ogóle. I zachęta do porządnego przyłożenia się do PIT-u.

Niedawno dowiedzieliśmy się od Trybunału Konstytucyjnego, że opcja 75% podatku jest dopuszczalna do stosowania. Tak wygórowana stawka ma pełnić funkcję prewencyjną wobec niepłacenia podatku w ogóle. To jest jej jedyny cel. Jeśli więc nawet darmowy program do rozliczania PIT 2012 nie jest dla nas zachętą do tego, aby właściwie i rzetelnie wypełnić wszystkie rubryki rozliczenia podatkowego, to może okazać się to dla nas sporym problemem. Jak w tej sprawie podkreślają eksperci, rozwiązanie wydaje się być sprawiedliwe. Ktoś, kto postępuje nieuczciwie, może mieć poważny problem finansowy.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wymaga poprawienia przez rząd pewnych aspektów tego zapisu w prawie podatkowym – same w sobie przepisy nie są jednak niezgodne z ustawą zasadniczą.

W tym kontekście szczególnie ważne wydaje się być poważne potraktowanie rozliczenia z fiskusem. Każdy darmowy program do rozliczania PIT może być bardzo przydatny. Równie ważne zresztą jest odpowiednie przygotowanie swoich dokumentów, ponieważ w innym przypadku możemy nawet przy maksymalnej czujności i dokładności wpisać w rubryki PIT-u złe liczby i informacje. Rozliczenie podatkowe to rzecz ważniejsza, niż może o niej myśleć – obyśmy nie musieli ponosić żadnych konsekwencji w związku z ewentualnym błędem w rozliczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *