Laptop nie, stacjonarny – tak

Czym się różni komputer stacjonarny od laptopa wiadomo każdemu – jaka jest pomiędzy nimi różnica pod względem przepisów podatkowych? Na to pytanie znają odpowiedź eksperci od spraw fiskalnych oraz… szkoły, które już zakupiły tego rodzaju sprzęty, lub zamierzają to zrobić w najbliższej przyszłości.

computer

Sytuacja podatkowa związana z kupnem przez placówki edukacyjne sprzętu komputerowego wydawać się może wręcz kuriozalna. Nie jest potrzebny program PIT, aby wiedzieć, że na komputery stacjonarne obowiązującą stawką VAT jest 0%, laptopów nie dotyczy żadna tego rodzaju ulga. I raczej to się nie zmieni.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przyjęcie wyżej wymienionej stawki jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Przed pierwszym maja 2004 roku laptopy nie były tak popularne, jak obecnie. Zdecydowano więc, że tylko komputery stacjonarne nabywane przez szkoły do celów edukacyjnych będą objęte zerowym podatkiem. Po wejściu do Unii przepisy te nie mogły zostać zmienione, ponieważ unijna dyrektywa dotycząca VAT nie daje możliwości żadnych tego rodzaju preferencyjnych warunków. Status quo jest więc aktualnie jedynym wyjściem.

Wiedza ta nie jest konieczna, jeśli weźmiemy pod uwagę program PIT 2012 i korzystanie z jego możliwości rozliczeniowych przy okazji najbliższego okresu składaniu PIT-ów. Oczywiście jeśli zawarte w takim rozliczeniu zeznania dotyczą zakupu komputerów dla szkoły. A warto zaopatrzyć najmłodszych w najlepszy sprzęt przygotowujący ich do dobrego radzenia sobie w dalszych etapach życia. Na tym celu lepiej nie oszczędzać. No chyba że w formie ulgi podatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *