Minister likwidowanej firmie nie przepuści

RządObyśmy nigdy nie mieli okazji doświadczyć sytuacji konieczności likwidacji firmy, którą założyliśmy. Gdy jednak tak się zdarzy, a będzie to spółka kapitałowa, powinniśmy być świadomi swoistej niepewności prawnej dotyczącej przekazanych wspólnikom składników mienia. Została w tej sprawie wydana wykładnia ministra finansów. Stwierdził w niej, że podatek VAT od takiego przekazania należy zapłacić.

Oszczędzaliśmy podczas prowadzenia firmy niemal przy każdej okazji? Korzystaliśmy z różnych form ulg podatkowych i nawet darmowy program do rozliczania PIT był naszą formą corocznego kontaktowania się z fiskusem? Niestety, jak się okazuje, nie gwarantuje to uniknięcia sytuacji likwidacji firmy. Dodatkowe problemy mogą wyniknąć przy okazji posiadania spółki kapitałowej. Do niedawna jeszcze wspólnicy takiej spółki, którzy otrzymywali składniki jej mienia nie musieli przejmować się opłaceniem VAT-u. W związku z wykładnią prawną dokonaną przez ministra finansów – teraz muszą o tym pamiętać.

Jak podkreślają eksperci taka wykładnia jednego z przepisów dotyczących likwidowania spółki kapitałowej jest niezgodna z wykładnią liberalną artykułu 7, ust. 2 ustawy o VAT, a także z zasadą neutralności dotyczącą tego podatku. Oczekuje się, że w przypadku tematu ewentualnego opodatkowania składników mienia po likwidacji spółki kapitałowej, powinna zostać wydana przez ministra finansów interpretacja ogólna. Wydaje się, że tylko ona daje możliwość uniknięcia problemów byłych wspólników w takiej spółce. Również program PIT i jego wypełnianie będzie odbywało się w spokojniejszej atmosferze.

Tego rodzaju wątpliwości prawne nie ułatwiają życia polskim przedsiębiorcom. Nie tylko podczas prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, ale i – jak się okazuje – niestety także i po likwidacji danej spółki. Pozostaje życzyć jak najjaśniejszych przepisów prawa na przyszłość i jak najmniej takich sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *