Rewolucja w składaniu PIT?

    Man Filling out Tax Form   Pytanie zawarte w tytule to nie tylko prowokacja dziennikarska mająca na celu zwrócenie uwagi na tekst. To realne zamiary Ministerstwa Finansów –  możliwe, że już w 2014 roku podatnicy składający PIT-37 nie będą musieli tego robić osobiście. Zrobi to za nich… Urząd Skarbowy!

Osoby, które składają inne rozliczenia podatkowe, niż PIT-37, będą nadal korzystali z dobrodziejstwa możliwości, którą daje program do rozliczania PIT – osoby fizyczne, które są jednak zatrudnione na podstawie umowy o pracę, o dzieło, umów-zlecenie, lub też emeryci i renciści będą miały okazję korzystać z planowanych przez Ministerstwo udogodnień. Polegać one będą na przesłaniu fiskusowi przez pracodawców i innych płatników informacji o dochodach – na tej podstawie pracownicy urzędów skarbowych, którzy i tak musieli wprowadzać te dane na komputerze, robiliby to jako pierwsi. Dopiero po tym sami podatnicy mieliby okazję dokonywać zmian w takim rozliczeniu poprzez, na przykład, wprowadzenie zapisu o uldze podatkowej, lub o rozliczeniu się z małżonkiem.

Na pewno jednak darmowy program do rozliczania PIT 2012 nadal pozostanie dla wielu Polaków – a zwłaszcza tych, którzy rozliczają się na podstawie innych form PIT-ów – jednym z ważniejszych i bardzo potrzebnym programem ułatwiającym coroczną czynność podatkową wciąż dla wielu ta internetowa, i nie tylko, aplikacja.

Niemal rewolucyjne zmiany w sposobie składania rozliczeń VAT dla licznej grupy podatkowej są w fazie przygotowań. Miejmy nadzieję, że plany te nie ulegną poważnej zmianie i uda się je wprowadzić w życie od nowego roku fiskalnego. Byłaby to prawdziwie nowa jakość w dziedzinie corocznych kontaktów z fiskusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *