Ministerstwo Finansów wdraża system e-podatki

Komputer PITMinisterstwo Finansów wdraża informatyczny system poboru i dystrybucji podatków e-Podatki.  System e-Podatki zastąpi system POLTAX portalem podatkowym i pozwoli skuteczniej ściągać należności i usprawnić administrację podatkową. System będzie stopniowo wdrażany od 2014 do 2017 r.

W portalu podatkowym w ramach systemu e-Podatki każdy będzie posiadał swoje konto, na którym znajdą się wszystkie rozliczenia fiskalne. Podatnik będzie mógł tam łatwo sprawdzić stan swoich płatności albo zatwierdzić deklarację wstępnie wypełnioną przez administrację podatkową. Dane o podatnikach będą automatycznie wymieniane z rejestrami innych instytucji publicznych, np. ZUS.

Urząd wstępnie wypełni zeznania roczne za podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Wstępnie wypełnioną deklarację podatnik będzie musiał zaakceptować, lub wprowadzić do niej poprawki. W przypadku gdy podatnik zażyczy sobie wspólnego rozliczenia z małżonkiem albo dzieckiem, lub zechce przekazać 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, albo będzie chciał skorzystać z ulg, będzie to musiał samodzielnie uwzględnić w zeznaniu albo samodzielnie wypełnić PIT. Urząd przypomni również o terminie zapłaty podatku telefonicznie SMS-em, bądź e-mailem. Zmiany zaczną się od 2015 r., przy rozliczeniach podatku PIT za 2014 r.

System e-Podatki nie będzie podzielony na odrębne systemy regionalne, wszystkie urzędy i izby będą pracowały w jednym scentralizowanym systemie informacji o podatnikach CIT i VAT. Fiskus zgromadzi dane o wszystkich podatnikach w jednej bazie. Wszystkie dane podatkowe, finansowe i operacyjne dotyczące danej osoby znajdą się na koncie podatnika. Obecnie dane przechowywane są w 400 oddzielnych bazach danych w poszczególnych urzędach skarbowych.

Dane będą pochodzić od firm, które będą dostarczać do urzędów skarbowych informacje o dochodach pracowników w formie papierowej, a urzędnicy wprowadzą je do systemu elektronicznego. Ministerstwo finansów chce, aby do końca 2013 r. weszły w życie nowe przepisy, obligujące firmy zatrudniające co najmniej pięć osób do przekazywania elektronicznie informacji o pobranych zaliczkach (PIT-11).

Harmonogram wdrażania systemu e-Podatki:

  1. Od 1 lutego 2014 r. system służyć będzie do rozliczania podatków: PCC (od czynności cywilno-prawnych), podatek od spadków i darowizn oraz karty podatkowej.
  2. W 2015 r. wprowadzona ma być obsługa podatku dochodowego od osób fizycznych dla nieprowadzących działalności gospodarczej (PIT za 2014 r.).
  3. Na 2016 r. planowane jest uruchomienie pełnej obsługi PIT i CIT oraz centralizacji rozliczeń.
  4. Od 2017 r. ruszy natomiast pełna obsługa VAT i obsługa wszystkich podatków w systemie e-Podatki. Prawdopodobnie też zostanie wycofany system POLTAX.

Resort nie planuje redukcji liczby pracowników. Nowy system informatyczny pozwoli na przemieszczenie części pracowników fiskusa do obsługi podatników. Pracownicy skarbówki, zamiast kontrolować podatników, będą mogli w większym stopniu zajmować się działalnością informacyjną w kwestii rozwiązywania problemów, jakie mają podatnicy na przykład przy rejestracji firmy.

Ministerstwo Finansów liczy, że nowy system poprawi też ściągalność podatków. Po wprowadzeniu podobnych rozwiązań  np. w Holandii, czy Danii ściągalność podatków wzrosła od 1 do 5 proc. PKB.  Jeśli tak stałoby się również w Polsce system mógłby przynieść budżetowi dodatkowo od kilku do kilkunastu miliardów złotych dochodu rocznie.

Program e-Podatki składa się z trzech projektów: e-Podatki, e-Deklaracje 2 oraz e-Rejestracja. System e-Podatki budowany jest przez firmę Sygnity SA. Jego koszt ma wynieść łącznie 232 mln zł. Koszty utrzymania nowego systemu mają wynieść kilka milionów złotych rocznie. Termin zakończenia prac to 2021 r. Budowa Systemu jest współfinansowana przez Unię Europejską z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *