Wkrótce będziemy płacić podatek od darowizny

Pieniądze 3Aktualnie darowizna dla rodziny zwolniona jest od podatku. Posłowie zamierzają ustalić limit wartości spadku, powyżej którego obdarowany członek rodziny będzie musiał zapłacić podatek.

Opracowany przez sejm projekt ustawy ma na celu upraszczać zasady opodatkowania. Nowe regulacje prawne mają zapewnić stosowne dochody samorządom, a jednocześnie ograniczyć ilość nieodpłatnych czynności – darowizn.

Wśród najważniejszych zmian, jakie zakłada projekt ustawy, wymieniana jest likwidacja progresywnych skal podatkowych, które mają zostać zastąpione poprzez jednolite stawki w trzech grupach podatkowych i wynosić stosownie 1, 2 i 3 %. Ma to zdecydowanie ułatwić dokonywanie rozliczeń.  Obniżone stawki podatku są adekwatne do przysprzedażowej, dwuprocentowej stawki PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych). Posłowie prognozują, że ograniczy to czynności pozornie odpłatne, które mają miejsce między osobami niespokrewnionymi (jak darowizny w rodzinie), a które dążą do uniknięcia wysokiej stawki opodatkowania. Jednocześnie ma to pełnić funkcję ochrony wobec najbliższych, którzy uprawnieni są do zachowku.

Kolejną istotną różnicą jest termin ustalania wartości otrzymanego majątku. Ma nim być dzień złożenia zeznania. Zdarza się, że spadkobiercy składają je nawet kilkanaście lat po otrzymaniu majątku. Brak konieczności opracowania wyceny zgodnie z warunkami panującymi w przeszłości, w momencie otrzymania spadku,  jest ogromnym ułatwieniem, a przy tym bodźcem do szybszego rozliczenia się z fiskusem.

Następnym znaczącym punktem projektowanej ustawy jest limit wartości przekazywanego majątku, powyżej którego należne będzie opłacenie podatku. Ma być on ustalony na sumę 1 miliona złotych.  W związku z tym owa zmiana tak naprawdę dotyczyć będzie znikomej części społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *